Materac lateksowy dla dziecka - jaki powinien być?

Zastanawiasz się, jak wybrać idealny materac lateksowy dla dziecka? Zadajesz sobie pytanie: a dlaczego akurat lateks jest tutaj najlepszym wyborem? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jaki materac jest najlepszy dla małego dziecka?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Bardzo ważny jest zwłaszcza wczesny etap rozwoju malucha, kiedy dziecko dużo śpi, a jego organizm rośnie i nieustannie się zmienia. Dlatego tak ważne jest to, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki. Małe dzieci przesypiają nieraz nawet kilkanaście godzin w ciągu doby! Dobry materac dla dziecka powinien być najważniejszym elementem pokoju dziecięcego.

Im starsze jest dziecko, tym mniej snu potrzebuje, ale trzeba pamiętać, że wciąż jest to mały organizm, który będzie rósł i zmieniał się jeszcze przez najbliższe kilkanaście lat. Zapewnienie dobrych warunków do rozwoju jest kluczowe od samego początku, bo im mniejsze jest dziecko, tym więcej uwagi i opieki trzeba mu poświęcić. Wie to każdy zarówno przyszły, jak i obecny rodzic.

Materac nie powinien być ani za twardy, ani zbyt miękki. Musi być dość elastyczny, aby podeprzeć powstające w małym organizmie fizjologicznie krzywizny kręgosłupa. Dziecko, które leży na zbyt twardym materacu, może odczuwać dyskomfort z powodu źle ułożonego kręgosłupa i zbyt mocnego ucisku, co utrudnia przepływ krwi i może powodować nawet groźne dla dalszego rozwoju drętwienie palców u nóg, a nawet skrzywienie kręgosłupa. Natomiast jeśli materac jest zbyt miękki, to kręgosłup zapada się i wygina w łuk. W takim ułożeniu mięśnie będą ciągle napięte, aby zrekompensować brak wsparcia całego ciała, a dziecko obudzi się z bólem pleców.

Idealny materac musi prawidłowo podpierać kręgosłup, a przy tym nie powinien gromadzić bakterii, co może prowadzić do rozwoju grzybów oraz pleśni, które są szczególnie szkodliwe dla układu oddechowego dziecka. Dobry materac dla dziecka musi być higieniczny i łatwy w czyszczeniu. Dlatego wybierając materac zarówno dla noworodka, jak i starszego dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wkład oraz rodzaj pokrowca.

Materac lateksowy idealnym wyborem dla dziecka

Materac dla dziecka powinien być trwały i odporny na odkształcenia. Materac z lateksu idealnie się tutaj sprawdzi, bo jest zarówno higieniczny, jak i trwały. Ponadto koniecznie należy wybrać materac lateksowy od sprawdzonego producenta, który może pochwalić się odpowiednimi atestami i certyfikatami jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku wybierania materaca dla małego dziecka, bo jego mały organizm jest wyjątkowo delikatny i nie powinno się narażać go na kontakt z potencjalnie szkodliwymi czy toksycznymi materiałami, jakich często używa się do produkcji tanich materacy niskiej jakości. Kupując w Expert Snu masz 100% gwarancji, że materac jest dobrej jakości. W naszej ofercie można znaleźć dobre produkty wykonane w Polsce, jesteśmy oficjalnym dystrybutorem znanych materacy M&K Foam Koło czy znakomitej jakości materacy od rodzinnej polskiej marki GUENO Sleep.

Po czym zatem poznać idealny materac dla małego dziecka?

Istotne, by materac dziecięcy, który wybierzemy, był elastyczny i dostosowany do wagi dziecka. Powinien cechować się tak zwaną elastycznością punktową, aby dostosowywał się do zmieniającej się sylwetki dziecka podczas snu. Materac powinien dobrze podpierać ciało, dobrze, aby był też sprężysty. Materac dla dziecka musi ustępować pod naciskiem ciała i szybko wracać do swojego pierwotnego kształtu. Materace z lateksu świetnie się w tej roli sprawdzają, bo lateks jest najbardziej ‘dynamicznym’ materiałem spośród wszystkich dostępnych wypełnień. Materac lateksowy o wiele szybciej niż sprężynowy czy piankowy reaguje na każdą, nawet drobną zmianę pozycji.

Materac dla malucha - jakie jeszcze parametry wziąć pod uwagę?

Należy wystrzegać się też materacy twardych jak deska, one nie dopasowują się do ciała i powodują nienaturalne ułożenie kręgosłupa. Materac dziecięcy nie powinien posiadać różnych stref twardości, gdyż trudno jest je dopasować w okresie intensywnego wzrostu dziecka. Jedna strefa twardości zapewnia prawidłowe podparcie ciała bez względu na to, w jakiej pozycji lub na jakiej części materaca leży dziecko, a jak wiadomo, dzieci często wiercą się podczas spania.

Co jeszcze istotne – materac nie powinien być wcześniej używany przez inne dziecko. Po jakimś czasie użytkowania traci on bowiem część swoich właściwości. W niektórych miejscach może być mocniej zużyty, na przykład wklęśnięty. W takim materacu mogą tworzyć się (nawet niewidoczne na pierwszy rzut oka) wgłębienia i nierówności, co ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort snu, ale także nieprawidłowy rozwój kręgosłupa. Stąd już prosta droga do wad postawy w niedalekiej przyszłości. Kupując nowy materac z lateksu, masz gwarancję, że zapewnia on odpowiednie podparcie.

Na rynku można znaleźć kilkadziesiąt rodzajów materacy specjalnie dla dzieci. Na pewno chcesz dla swojego dziecka tylko tego, co najlepsze, ale kto ma czas na to, aby jeździć po sklepach i testować wszystkie dostępne materace dziecięce?

Materac lateksowy można w ciemno polecić dla każdego dziecka, bez względu na wiek czy wielkość. Lateks jest najlepszym materiałem, z jakiego można wykonać materac dla dziecka i zresztą nie tylko. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, krzywizny kręgosłupa i pozycji dziecka, zmniejszając nacisk i zapewniając idealne podparcie. Posiada najwyższy stopień elastyczności ze wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji materacy. Jedną z największych zalet materacy lateksowych dla dzieci jest to, że zapewniają dobre podparcie punktowe dla ciała, gwarantując najwyższy komfort snu.

Materac lateksowy dla niemowlaka

Kręgosłup niemowlaka jest bardzo giętki i powoli się kształtuje. Dlatego tak ważne jest poprawne dobranie materaca, na którym dziecko spędza nawet 20 godzin każdej nocy. Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim nowy, nieużywany. Nie chodzi tylko o kwestie higieny, ale także o to, że po kilku latach materac może się lekko odkształcić. To z kolei może prowadzić do wad postawy lub być przyczyną obniżonego komfortu snu. Kiedyś uważało się, że najbardziej odpowiednie materace dla niemowląt to te jak najbardziej twarde. Dziś udowodniono, że nie jest to do końca słuszne podejście. Owszem materac dla niemowląt musi mieć określoną twardość, dostosowaną do wagi dziecka, przez co taki wyrób określany jest jako twardy lub średnio twardy. Jednak jego najistotniejszą cechą jest sprężystość. Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiednio sprężysty?

Wystarczy nacisnąć jego powierzchnię otwartą dłonią i zobaczyć, jak zachowuje się materiał. Jeśli dłoń delikatnie odgina się, to oznacza, że trafiliście na odpowiedni model. Kiedy dziecko podrośnie, a jego kręgosłup będzie już bardziej ukształtowany, nadejdzie pora na poszukiwanie kolejnego materaca, tym razem średnio twardego lub miękkiego (mniej więcej w momencie, kiedy dziecko skończy 9 miesięcy).

Kręgosłup malucha musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla niemowląt koniecznie trzeba wybierać materace o płaskiej powierzchni, bez rowków i zagłębień. Co do grubości materaca, to materace dla niemowląt powinny mieć około 6-14 cm wysokości (grubości).

Jaki materac z lateksu wybrać dla dziecka w kolejnych etapach rozwoju?

Materac do łóżeczka starszego malucha także powinien być wybrany z dużą rozwagą. Większe dziecko jest już co prawda bardziej samodzielne – przemieszcza się, raczkuje, a nawet siada i wstaje. Jego kości i stawy nadal nie są jednak do końca ukształtowane, dlatego materac do łóżeczka dziecięcego powinien być równie przemyślanym wyborem, co dla niemowlaka.

Kryteria zakupu powinny być jednak podobne. Istotny jest więc przede wszystkim stopień twardości (średni) i materiał (najlepiej naturalny, oddychający lateks) W trosce o komfort dorastającego dziecka warto zainwestować w materac dedykowany dzieciom w wieku szkolnym.

W przypadku najmłodszych dzieci, materac nie musi być bardzo gruby – z powodzeniem wystarczy taki o grubości ok. 12-15 cm. Gdy dziecko dorasta, niezbędna będzie wymiana na materac grubszy, który zapewni komfortowy odpoczynek. Rozmiar materaca należy dostosować do wagi i wzrostu użytkownika, w tym wypadku dziecka. Po przekroczeniu 13 roku życia, gdy organizm zaczyna szybciej przybierać na wadze, warto pomyśleć nad grubszym materacem.

Jaki materac dla dorastającego nastolatka?

Dla młodzieży można spokojnie kupić taki sam model materaca, jak dla dorosłych, kwestia dobrania odpowiedniej wielkości i twardości, co jest sprawą bardzo indywidualną. Materaca nigdy nie powinno się kupować samodzielnie, bo chodzi o jak najlepsze dopasowanie go do użytkownika. W salonach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Expert Snu można bezpłatnie skorzystać z profesjonalnej porady jednego z naszych Doradców, których zadaniem jest pomoc w wyborze jak najlepiej dopasowanego materaca.

Najistotniejszą funkcją, którą dobry materac dla nastolatka powinien spełniać, jest oczywiście wysoki poziom komfortu podczas snu. Młodzi ludzie, którzy często mają wiele stresu w szkole, przeżywają problemy emocjonalne i rozterki z powodu burzy hormonów, mogą mieć problemy z zasypianiem. Dodatkowo nastolatki są narażone na niekorzystne działanie światła niebieskiego, emitowanego z ekranów telefonu, komputera czy tabletu, które w obecnych czasach używa się wszędzie, nawet w łóżku chwilę przed zaśnięciem, a to znacząco wpływa na bezsenność. Istotne jest stworzenie miejsca, gdzie nastolatek będzie w stanie się całkowicie odprężyć.

Nie zapomnij też o dobrym stelażu. To właśnie stelaż, na którym umieszcza się materac, zapewnia amortyzację ciała nastolatka i odpowiada aż w 40% za komfort snu!

Materac lateksowy dla dziecka - Jakie ma zalety?

Solidne wsparcie dla kręgosłupa

Pierwszym i chyba najważniejszym aspektem jest idealne wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. To szczególnie ważne, ponieważ od samego początku powinno się zadbać o zdrowy rozwój, aby później uniknąć różnego rodzaju skrzywień kręgosłupa. Żaden inny materiał nie jest tak sprężysty i jednocześnie tak elastyczny, jak lateks. Jest zarazem odpowiednio sprężysty, dynamiczny i pozwala na bardzo wygodny oraz zdrowy sen. Co więcej, nie ma tu znaczenia czy dziecko lubi spać na plecach, na brzuchu, czy na boku, bo przy materacu lateksowym cały czas kręgosłup jest dobrze podparty.

Odpowiedni dla alergików i higieniczny

Druga bardzo ważna cecha lateksu, na którą każdy rodzic powinien zwrócić uwagę, to hipoalergiczność i higieniczność miejsca do spania. Lateks doskonale radzi sobie z wilgocią, nie wchłania jej, za to jego otwartokomórkowa struktura doskonale ją odprowadza. Lateks trzyma swoją strukturę nawet, gdy zostanie zamoczony czy zalany, bo wsad przepuści płyn zamiast go wchłonąć.

Hipoalergiczność wynika też z faktu, że ani roztocza, pleśnie czy grzyby nie są w stanie rozwijać się w lateksie. Dzięki temu dzieci mogą spać dużo spokojniej w swoich łóżeczkach. Lateks jest idealnym rozwiązaniem dla małych alergików i astmatyków. Obecnie jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów przez rodziców, którzy szczególnie obawiają się o zdrowy sen swoich dzieci.

Świetna cyrkulacja powietrza

Wszystko dzięki zaawansowanej technologii produkcji, której używa się do produkcji lateksowych materacy. Specjalna płynna mieszanka jest ubijana na sztywną pianę, a następnie bardzo szybko nakłuwana specjalnymi prętami i zamrażana w niskiej temperaturze. W środku tworzą się więc miliony malutkich otworów, dzięki czemu powietrze może swobodnie cyrkulować, a dziecko spać spokojnie.

Wybierając materac do łóżeczka malucha, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego oddychalność. Dodatkowo lateks bardzo szybko wysycha, a jak wiadomo, wilgoć jest największym wrogiem materacy. Nie dość, że sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, to jeszcze niszczy strukturę wypełnienia. Na szczęście w materacach lateksowych nie ma takiego zagrożenia, a jeżeli nawet coś na takim materacu rozlejemy, wystarczy przetrzeć szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Jest to naprawdę duży plus przy małych dzieciach.

Odporność na odkształcenia

Lateks jest bez wątpienia materiałem odznaczającym się najwyższą odpornością na odkształcenia. Jest to niezwykle istotna cecha w przypadku materacy dziecięcych. Dlaczego? Otóż zdarza się, że dziecko rodzi się z naturalną asymetrią ciała (czyli ciało wygięte w literę „C”, co wynika z dostosowania się do przestrzeni w brzuszku mamy) ciało noworodka dopiero zaczyna prostować się i rozwijać prawidłową postawę. Jeżeli jednak materac jest odkształcony, stary lub był wcześniej używany, to ciało noworodka może układać się w powstałe wyżłobienia i być przyczyną późniejszych wad rozwojowych kręgosłupa. Dlatego dobry materac musi gwarantować stabilne wsparcie kręgosłupa. Jednym słowem lateks jest bardzo odporny na odkształcenia dzięki czemu będzie służył przez długi czas, będąc jednocześnie ciągle w dobrym stanie.

Materace z lateksu naturalnego

Vita Talalay to najbardziej znany i ceniony producent naturalnego lateksu na świecie. Produkuje się go na bazie mleczka kauczukowca brazylijskiego, które rośnie w Ameryce Południowej. Jest to zdecydowanie najzdrowsze i najlepsze jakościowo wypełnienie stosowane w materacach dla dzieci. Wykonane całkowicie z naturalnego mleczka kauczukowego, pozbawione potencjalnie szkodliwych dla zdrowia składników. Materace Vita Talalay są idealne dla dzieci ze skłonnościami do alergii. Lateks naturalny to świetny wybór dla osób, które szukają ekologicznych rozwiązań i najwyższej możliwej jakości.

Materac lateksowy dla dziecka - typy Experta

Świetnymi propozycjami materacy dla alergików są:

Jeśli chodzi o pokrowce, polecamy zwłaszcza wybór któregoś z poniższych:

  • Silver Active
  • Cotton Lux
  • Tencel
  • Alergik

Data: Jul 14, 2022

Kategorie: Poradnik , Wszystko dla dziecka

Wybrane produkty z naszej oferty