Jakie rośliny warto mieć w sypialni?

Uprawa roślin pokojowych stała się w ostatnich latach bardzo modna. Ten trend wyraźnie zyskał na znaczeniu również w czasie pandemii, kiedy były ograniczenia w poruszaniu się i wiele osób szukało ukojenia w opiece nad domowymi roślinami. Rośliny świetnie sprawdzą się także w sypialni – nawilżają i oczyszczają powietrze, a przy tym działają na nas kojąco. Warto jednak wiedzieć, które rośliny najlepiej wybrać do swojej sypialni.

Czy trzymanie roślin w sypialni to dobry pomysł?

Rośliny pokojowe są nie tylko ładne, ale mogą także mieć dobry wpływ na jakość snu i warunki panujące w naszej sypialni. Dobrze jest jednak wiedzieć, które odmiany sprawdzą się najlepiej, bo wśród roślin pokojowych jest wiele gatunków, które świetnie oczyszczają powietrze i neutralizują toksyny w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że sypialnia powinna być przede wszystkim miejscem do spania, a nie dżunglą. Rośliny w procesie fotosyntezy wytwarzają dwutlenek węgla i zbyt duża ilość roślin w małej sypialni może powodować mniejsze dotlenienie i w związku z tym gorszy sen. Jednak musiałaby to być naprawdę ogromna ilość roślin! Poza tym można wybrać odmiany z odwrotną fotosyntezą, które wytwarzają tlen nie w trakcie dnia, tylko w nocy. Takie rozwiązanie wydaje się być idealnym wyborem właśnie do sypialni, gdzie nocą dobrze dotlenione pomieszczenie będzie mieć wpływ na to, że będzie nam się tam po prostu lepiej spało. Niektóre gatunki wykazują zdolność do oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji i toksyn, oraz pomagają walczyć z pleśnią czy drobnoustrojami.

Jakie rośliny do sypialni wybrać?

Roślin pokojowych jest mnóstwo, ale nie każda odmiana sprawdzi się akurat w sypialni. Wiele zależy też od tego, czy pomieszczenie jest jasne, w którą stronę ustawione są okna i jaka jest ogólna wielkość sypialni, bo to ma też wpływ na to, ile roślin i w jakich rozmiarach możemy wybrać. W sypialni raczej unikamy dużych i rozłożystych roślin, które mogłyby zabierać i tak ograniczoną przestrzeń. Większe okazy lepiej sprawdzą się np. w salonie, a do sypialni lepiej wybrać kilka mniejszych doniczek, które w sam raz sprawdzą się na parapecie. Starajmy się także wybierać rośliny z odwróconą fotosyntezą, czyli takie, które w przeciwieństwie do większości doniczek wytwarzają tlen nocą, a nie w trakcie dnia. Ponadto warto wybierać te odmiany roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Poniżej prezentujemy kilka konkretnych propozycji.

Rodzaje roślin do sypialni

Do sypialni najlepiej wybrać odmiany roślin, które nawilżają i oczyszczają powietrze, równocześnie usuwając z niego szkodliwe substancje.

Bardzo popularną rośliną, która świetnie sprawdzi się w sypialni, a przy tym jest bardzo łatwa w pielęgnacji to skrzydłokwiat. Rośliny te lubią stale wilgotne podłoże, więc ciężko je przelać. Z kolei brak wody skrzydłokwiat bardzo szybko sygnalizuje w postaci opadających liści. Skrzydłokwiat stosunkowo szybko rośnie, lubi intensywne podlewanie i nie potrzebuje dużo słońca, a najlepiej w ogóle czuje się w półcieniu. Skrzydłokwiat to jedna z lepiej oczyszczających roślin, jakie można wybrać do sypialni. Neutralizuje takie toksyny obecne w powietrzu jak benzen, formaldehyd czy aceton, ponadto skrzydłokwiaty dobrze nawilżają powietrze.

Jeśli dysponujemy nieco większą sypialnią to świetnie sprawdzi się też palma koralowa, czyli chamedora wytworna. Palmy nie tylko dobrze nawilżają i oczyszczają powietrze, ale poza tym mają ciekawy, egzotyczny wygląd i poprawiają w ten sposób estetykę każdego wnętrza.

W ciemniejszych sypialniach sprawdzi się natomiast paproć, a zwłaszcza Nefrolepis Wyniosły, który poprawia jonizację powietrza i oczyszcza je z toksyn.

Ponadto do sypialni można polecić aloes, difenebachię, zielistkę czy dracenę. Każda roślina ma nieco inne wymagania, więc dobrze jest wcześniej sprawdzić, jakie stanowisko będzie jej najbardziej odpowiadać.

Data: Jun 9, 2022

Kategorie: Poradnik , Ciekawostki

Wybrane produkty z naszej oferty

od 220,00 zł

135x200, 155x200, 180x200, 200x220

  • Bestseller
Producent: AMZ Szamotuły
Rodzaj kołdry: syntetyczna
Wypełnienie: włókno AMZ Dreamfill
Poszycie: 100% bawełna
- opinie: