Co lepsze: materac lateksowy czy sprężynowy?

materac spreżynowy czy lateksotwy

Materac lateksowy czy sprężynowy - jak wybrać?

Jak wybrać dla siebie idealny materac? Lepsze będą sprężyny czy może lateks w wypełnieniu? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to znaczy, że koniecznie musisz przeczytać nasz tekst z porównaniem materacy lateksowych i kieszeniowych (sprężynowych). Dowiesz się z niego wszystkiego, co potrzebne, aby wybrać dobrze dopasowany wygodny materac z lateksu lub ze sprężynami kieszeniowymi.

Materace lateksowe - czym się wyróżniają?

Lateks w wypełnieniu materacy jest najbardziej higienicznym materiałem, jaki można zastosować. Najlepszy jest w ogóle lateks naturalny, powstający w 100% z ubijanej piany z żywicy drzewa kauczukowego, jednak cena takich materacy jest zwykle dość wysoka. Lateks naturalny jest bardziej ekologiczny od mineralnego, jednak pod względem właściwości i parametrów różnica nie jest aż tak bardzo widoczna.

Lateks jako materiał ma otwartokomórkową strukturę, co oznacza, że w jego powierzchni można znaleźć korytarze powietrzne. W ten sposób lateks radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, chroni przed rozwojem bakterii, grzybów, pleśni. Otwartokomórkowa struktura sprawia też, że materac nie gromadzi kurzu. Dlatego materace lateksowe są polecane zwłaszcza dla alergików czy osób nadmiernie pocących się. Nie ma bardziej higienicznego materiału w materacach niż lateks.

Oprócz wysokiego poziomu higieniczności i najdłuższej spośród wszystkich materacy żywotności, lateks daje też bardzo dobre, zdrowe podparcie dla ciała. Lateks w naturalny sposób stara się dopasować do specyfiki ciała i pozycji (chociaż w nieco inny sposób, niż na przykład pianka) przez co sprawia, że kręgosłup układa się w naturalny sposób. Materac lateksowy ‘pracuje’ też dynamicznie, szybko reaguje na zmianę pozycji, więc to dobry wybór dla każdego, kto często lubi zmieniać pozycję.

Dla kogo materac z lateksu?

Wyroby te są polecane przez fizjoterapeutów. Materace lateksowe to świetny wybór dla osób cierpiących na bóle pleców, kręgosłupa, dla osób z kontuzjami i specjalnymi zaleceniami od ortopedy. Materac lateksowy sprawdzi się do pokoju dziecięcego, bo lateks umożliwia prawidłowe ułożenie ciała dziecka i ma pozytywny wpływ na jego rozwój szkieletowo-kostny. Materac lateksowy sprawdzi się dla osoby intensywnie pocącej się, dla alergika, dla każdego kto lubi szybkie działanie materace, dla osób zmieniających często pozycję oraz dla par, gdzie dwie osoby mają znacząco różną wagę.

Materace sprężynowe - czym się charakteryzują?

Sprężyny to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj wypełnienia materacy do spania na świecie. Nic dziwnego, bo dobrej jakości materac sprężynowy może zapewniać zdrowy i komfortowy sen. Czym się charakteryzują? Dla kogo to dobry wybór? Zacznijmy od delikatnego wprowadzenia. Materace sprężynowe są na rynku od dziesięcioleci, jednak w branży materacy, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, wszystko nieustannie się zmienia. Tak samo jest w przypadku materacy sprężynowych, które bardzo się w ostatnich latach unowocześniły.

Jako marka Expert Snu jesteśmy oficjalnym dystrybutorem materacy sprężynowych od takich uznanych i doświadczonych producentów jak polska marka M&K Foam Koło czy GUENO. Materace sprężynowe tych producentów to nowoczesne wyroby, w których znajdziemy wyłącznie sprężyny kieszeniowe.

Materace ze sprężynami kieszeniowymi i bonellowymi

Dawniej w salonach z materacami królowały przede wszystkim materace bonellowe, gdzie wszystkie sprężyny były ze sobą połączone. Dzisiaj technologia produkcji materacy bardzo się rozwinęła i sprężyn tego typu praktycznie się już nie stosuje. Do spania zdecydowanie lepiej sprawdzają się sprężyny kieszeniowe, gdzie każda ze sprężyn owinięta jest flizelinową ‘kieszenią’, dzięki czemu sprężyny mogą działać od siebie niezależnie. Zapewnia to znacznie lepsze punktowe podparcie, bo sprężyny mogą inaczej pracować w różnych partiach ciała. Dzięki temu materac może się lepiej dostosowywać do indywidualnej budowy ciała użytkownika.

Nasi Doradcy zatrudnieni w salonach Expert Snu zawsze powtarzają, że każdy człowiek jest inny, ma swoją własną, specyficzną budowę ciała i przyzwyczajenia związane ze spaniem.

Jak wybrać idealny materac?

materac lateksowy czy sprężynowy

Dlatego tak ważne jest, aby nie kupować materaca na własną rękę. W Expert Snu największy nacisk kładziemy właśnie na obsługę klienta, bo uważamy, że sukces w wyborze dobrego materaca polega na odpowiednim dopasowaniu go do użytkownika. Do tego niezbędna jest szczera rozmowa i poznanie potrzeb. U nas z takiej profesjonalnej pomocy można skorzystać zarówno w trakcie wizyty w salonie (jesteśmy obecni w 11 największych miastach Polski) oraz online za pomocą czatu na stronie czy kontaktu telefonicznego. Dobrze jest jednak wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat poszczególnych typów materacy i ich właściwości, dlatego nie przedłużając, wracamy do tematu materacy sprężynowych!

Dla kogo materac sprężynowy? Wady i zalety

Zastanawiasz się czy materac ze sprężynami sprawdzi się w Twojej sypialni? Może szukasz rozwiązania dla siebie i swojej drugiej połówki? Materace sprężynowe są tak naprawdę bardzo uniwersalne i dostępne w różnych ciekawych konfiguracjach. Warto zwrócić uwagę choćby na materace sprężynowo-lateksowe, sprężynowo-piankowe czy inne hybrydowe połączenia. Takie wyroby są polecane dla dorosłych i dla nastolatków (jednak nie dla bardzo małych dzieci, bo sprężyny mogą zaburzać rozwój układu kostno-szkieletowego) a także dla osób starszych. Sprężyny często uzupełnia się dodatkiem lateksu albo pianki, co pozwala podnieść komfort użytkowania czy zwiększyć żywotność materaca.

Materac sprężynowy to dobry wybór dla każdego, kto lubi sprężyste i dynamiczne oddziaływanie materaca. Materace sprężynowe są zazwyczaj wyższe od innych, dlatego ułatwiają również wstawanie z materaca, co może być dużym atutem dla osób mających problemy ze wstawaniem z łóżka, osób z kontuzjami czy seniorów.

Sprężyny mogą być dobrym wypełnieniem materaca o różnej twardości. W przypadku większości modeli w naszym sklepie twardość materaca można dopasować indywidualnie. Użytkownik może wybrać różne stopnie twardości (H2, H3, H4). Materac sprężynowy może być też dobrym wyborem dla osoby, która często zmienia pozycję w trakcie snu. Dużą zaletą jest ogromna ilość dostępnych modeli. Materace ze sprężynami mają dobrą przepuszczalność powietrza (zwłaszcza w połączeniu np. z lateksem), co zapewnia wysoką higieniczność i żywotność materaca, zapobiega gromadzeniu się wilgoci, kurzu i w ten sposób chroni przed rozwojem bakterii, grzybów, pleśni czy roztoczy.

Data: kwi 26, 2022

Kategorie: Poradnik , Materace