Jak wybrać najlepszą poduszkę?

Efektywny i zdrowy sen ma swoje źródło w odpowiednio dopasowanych elementach posłania. Jednym z elementów posłania, który jest często bagatelizowany przez użytkowników jest wygodna poduszka. Idealnie dopasowany materac z najwyższej półki, nie będzie spełniał w 100% swojej roli, jeżeli w nieprawidłowy sposób dobierzemy poduszkę. Wstając rano z bólem karku i szyi będziesz się zastanawiać dlaczego porządny materac nie spełnia swojej roli? Otóż problem nie tkwi w źle działającym materacu, a w nieprawidłowo dobranej lub w niskiej jakości poduszce. Dlaczego warto rozważyć zakup specjalnej poduszki najwyższej  jakości? Jak wybrać najlepszą poduszkę? Odpowiadamy.

Spis treści:

- Budowa ciała a poduszka
- Jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie głowy na poduszce?
- Poduszka twarda czy miękka?
- Poduszka wysoka czy niska?

We wpisie dowiesz się, w jakim stopniu budowa ciała wpływa na dobór odpowiedniej poduszki, jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie głowy na poduszce, oraz jaką twardość i wysokość poduszki wybrać.

Budowa ciała a poduszka

Najważniejszą częścią ciała podczas wyboru poduszki jest o dziwo, nie głowa, lecz ramiona. Budowa ramion powinna dedykować wielkość, twardość i wysokość poduszki. Jeżeli masz wąskie, drobne ramiona potrzebujesz mniejszego wypełnienia przestrzeni pod szyją. Dla osób z wąskimi ramionami sprawdzą się poduszki niższe i bardziej miękkie. Jeżeli jesteś osobą o szerokich ramionach, będziesz potrzebować większej ilości wypełnienia obszaru za karkiem. Powinieneś zdecydować się na poduszkę wyższą i twardszą, aby wygodnie utrzymywała ona głowę. Poduszka twardsza i wyższa, sprawdzi się lepiej dla użytkownika śpiącego na boku.

Jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie głowy na poduszce?

Aby ocenić czy wybrana poduszka jest dla ciebie dobra, będziesz potrzebować drugiej osoby, która podpowie ci, czy głowa znajduje się w prawidłowej pozycji podczas leżenia na poduszce. Połóż się na wybranym do twoich potrzeb materacu w pozycji na plecach. Poduszka powinna podpierać szyję w taki sposób, aby ramiona swobodnie leżały na materacu. Twarz powinna być ułożona równolegle do sufitu. Jeżeli podbródek jest skierowany w dół, oznacza to, iż poduszka jest za wysoka i za twarda. Jeżeli podbródek będzie skierowany w górę - poduszka jest za niska lub zbyt miękka. Następnie połóż się na boku. Twój kręgosłup powinien układać się w prostej linii. Jeżeli głowa przechyla się w górę poduszka jest zbyt twarda i niska. Jeśli głowa opada za bardzo ku dołowi, poduszka jest za niska lub zbyt miękka.

Poduszka twarda czy miękka?

Już wiemy, że wybór poziomu miękkości poduszki, jest uzależniony od wielkości ciała i indywidualnych preferencji użytkownika. Twarda poduszka nie dopuści do efektu zapadania się głowy z kolei zbyt twarda poduszka, może powodować ucisk na ramiona i głowę. Może skutkować to drętwieniem szyi, ramion czy obszaru głowy oraz dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Miękka poduszka będzie lepiej dopasowana do kształtu szyi i ramion jednak podczas spania na boku, może utrudniać oddychanie. Zbyt miękka poduszka będzie skutkowała bólem szyi. Warto przetestować kilkanaście różnych kształtów i twardości poduszek, zanim zdecydujemy się na tę odpowiednią. Po przetestowaniu kilku modeli powinniśmy już zauważyć, na jakiej twardości i kształcie poduszki pozycja jest dla nas najbardziej naturalna i swobodna.

Poduszka wysoka czy niska?

Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że wiele osób wybiera modele poduszek o zbyt dużej wysokości. Zbyt wysoka poduszka powoduje napięcie mięśni, wygięcie szyi pod niewygodnym kątem i w rezultacie - ból karku. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do spania na wysokiej poduszce, mimo wszystko powinieneś zmienić poduszkę na niższą. Długoletni sen w nieprawidłowej dla kręgosłupa pozycji, może prowadzić do poważnych schorzeń. Pamiętajmy więc, aby wybierając wysokość poduszki, kierować się przede wszystkim prawidłowym ułożeniem kręgosłupa. Wybór kształtu poduszki, także nie może być przypadkowy. Dla osób preferujących spanie na boku, najlepiej sprawdzą się poduszki z wyprofilowanym wałkiem, podpierającym okolicę szyi.

Data: May 9, 2021

Wybrane produkty z naszej oferty

Wyślij komentarz

Zaloguj się